Lisede muhasebe okuduktan sonra; üniversitede alan değiştirip bilgisayar programcılığı eğitimi almaya başladım. Zaman içerisinde programcılığa karşı olan tutkumun artmasıyla ilerlemeye devam ettim.

Askerlik sonrasında da mesleğime bir süre için serbest olarak devam ettikten sonra, firmalara bağlı olarak çalışmaya başladım.

Şu anda CRM Akademi'de Yazılım Danışmanı olarak işime devam ediyorum.

Etiketler : Etiket Yok
Kategoriler : Kategorilenmemiş
Yorumlar : 18 Yorum Yorum Yaz

Yorumlar

Bilal AFŞAR 1/3/2024 12:02 AM
Selamlar Hamza Bey,

Maalesef daha önce böyle bir çalışma yapmadım. Yazıcı ve kodlar elimde mevcut olsa, farklı kombinasyonlar deneyerek bir sonuca ulaşmaya çalışabilirdim ancak maalesef şu anda bu mümkün değil.

Belki sayfa ayarını sürekli form olarak ayarlama işlemini Report_Start fonksiyonuna yazarsanız bu problemi aşabilirsiniz. Dikey yazdırma işlemi, yazıcıya ait ayarlardan düzenlenmesi gereken bir şey dolabilir. Fakat neden 3. sayfadan başlattığına dair ise ne yazık ki bir fikrim yok.
Hamza Özer 12/19/2023 11:51 AM
Selamlar Bilal Bey,

Fast report uygulamasında Sürekli Form İrsaliye dizaynı yapıyorum fakat yazdırdığm zaman a4 boyutunda almaktadır. Sayfa ayarından sürekli form boyutuna çekiyorum. Oki nokta 1120 vuruşlu yazıcıdan çıktı aldığımda ise 3.sayfadan yazdırıyor ve dikey yazdırıyor. Forumlara baktım fakat konuyla alakalı bir yorum göremedim. Bir yorumunuz var mıdır? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler,
Bilal AFŞAR 7/19/2021 4:24 AM
Merhaba Yücel Bey,

Ne yapılabileceğine dair maalesef henüz bir araştırma yapma imkanı buldum.

FastReport'un kaynak kodlarına kadar incelemeye çalıştım ancak size daha önce sunduğum linklerde yer alan özelliğin dahili olarak desteklenmediğini gördüm. Muhtemelen bu özellik yazıcıya bağlı olarak ayarlanıyor. Çünkü kendi cihazımda da "Join small pages" seçeneğini göremedim. Kod üzerinden denediğimde de, karşıma sadece "Split" ve "Scale" seçenekleri çıktı.

Görünüşe bakılırsa istediğiniz işlemin maalesef dahili bir çözümü yok.
Yücel Canlı 7/12/2021 8:36 PM
Bilal bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Bazı kullanıcılar yazdırma ekranında bu bilgilere sahip olmadığı için tasarım ekranında nasıl yapılabilir?
Bilal AFŞAR 7/12/2021 7:57 PM
Merhaba Yücel Bey,

İstediğiniz türde bir işlemi daha önce yapmamıştım. Bu yüzden ufak bir araştırma yaptım. Görünüşe bakılırsa bu işlem için FastReport üzerinde bir bir şey yapmaya gerek yok. Aşağıdaki linkte detayları anlatılmış.

https://www.fast-report.com/documentation/UserMan/index.html?report_printing.htm

Şurada da biraz daha kısa bir anlatım mevcut:

https://sites.google.com/site/sqlestream/report-designer/02-fast-report/2-02-how-to-print-2-same-payslip-in-1-a4-paper

Özet olarak, print mode kısmını "join" ya da "join small pages" olarak seçmeniz, hemen altındaki kısımda da sayfa boyutunu A4 olarak işaretlemeniz gerekiyor. Bilgisayarda test edemediğim için maalesef Türkçe karşılıklarından emin değilim.

İşinize yarayacağını ümit ediyorum.
Yücel Canlı 7/12/2021 7:29 PM
Merhaba
A5 ebadında bir raporumuz var. Bundan A4 te iki tane çıkmasını istiyorum. Rapor bi makbuz. aynı makbuzdan a4 te iki tane çıkacak.
Bilal AFŞAR 5/28/2021 12:00 AM
Merhaba Mert Bey,

Tam olarak nasıl bir problem ile karşılaştığınızı anlayamadım. Örnek kod gönderme şansınız varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Mert 5/27/2021 11:48 PM
merhaba kolay gelsin elimdeki bir tasarımımda satırları birleştir yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz?

parametre yazmakta problem yaşıyorum database var 10mb birşey yardımcı olabilirseniz çok memnun kalacağım.
Bilal AFŞAR 3/25/2021 1:07 PM
Merhaba Emine Hanım,

Bu şekilde hiç denemedim ama kod kısmından yapabileceğinizi tahmin ediyorum. Aradığınız değer örneğin 0 ya da NULL ise, ilgili nesnenin Visible property değerini false olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, Sözlük>Fonksiyonlar>IIf (Dictionary>Functions>IIf) yolunu izleyerek ekleyeceğiniz fonksiyonla bir sutünun değerine göre bir bilgi yazdırmasını sağlayabilirsiniz.

Sizin örneğinize göre muhtemelen şöyle bir kod olacaktır:

[ IIf( [TabloAdi.Tevkifat].HasValue, [TabloAdi.Tevkifat], "") ]

ya da eğer tevkifat değeri NULL olmadığı halde sadece 0'dan büyük olanları yazdırmak isterseniz:

[ IIf( [TabloAdi.Tevkifat] > 0, [TabloAdi.Tevkifat], "") ]
emineyavuz 3/25/2021 10:26 AM
merhabalar fast report fatura tasarımı yapıyorum.Faturada tevkifat varsa tevkifat eklenecek ama yoksa tevkifat kısmı çıkmayacak bunu nasıl yapabilirim acaba bi bilginiz var mı
Bilal AFŞAR 10/15/2019 7:16 PM
Merhaba Levent Bey,

Düşündüğünüz tarzda bir kullanım senaryosu ile karşılaşmadım henüz. Ancak yine de birden fazla yolla bunun yapılabileceğini tahmin ediyorum. Şöyle ki;

Toplamda 10 sütununuzun olduğunu ve ya 5 sütun ya da 10 sütun yazdırmayı düşündüğünüzü varsayalım. İki tane page nesnesi ekleyip, ayrı ayrı tasarımlar yapabilirsiniz. Hangi sayfanın görüneceğini ise, StartReport event'i içerisinde belirleyebilirsiniz. Burda görünmeyecek olan sayfayı gizlemeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim çözüm, sütunları yanyana dizecekseniz geçerlidir. Alt alta koymayı düşünüyorsanız, Hepsini yerleştirip, nesneleri AutoSize özelliğini true yaparak, boşlukları yok etmeyi deneyebilirsiniz. Sayfanın AutoGrow özelliğini kullanarak alttaki kısımların da boşluk oluşmadan devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak bu anlattıklarımı daha evvel denemediğimi de tekrar hatırlatmalıyım. Ayrıca bahsettiğim AutoSize ve AutoGrow özelliğinin ismini ya da varlığını karıştırıyor olabilirim. Bir süredir bakamadığım için, aklımda kalan haliyle yazdım mecburen...
Levent ALBAYRAK 10/15/2019 6:39 PM
Merhaba
Fast Report kullanarak rapor hazırlıyorum. Fakat raporlarımdaki sütun sayıları sabit değil. Nasıl tasarım yapabilirim?
Bilal AFŞAR 3/19/2018 1:11 PM
@shaib

Merhaba,

Yapmaya çalıştığınız işe dair, örnek bir kod gönderirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
shaib 3/14/2018 2:04 PM
merhaba bilal bey Bilal bey vb.net">vb.net de datagride secili satirlari bir turlu fastreporta gonderemedim sizin yazdiginiz orenekle yapamiyorum bir zahmet yardimci ola bilirmisini vb.net">vb.net ile
Bilal AFŞAR 5/15/2017 12:28 AM
Aleyküm Selam,

Tek başına, gönderdiğin kod üzerinden bir şey söylemek pek mümkün değil gibi. Ancak, muhtemel hatanın rapordan kaynaklandığını tahmin ediyorum.

Büyük ihtimalle, bb.frx isimli rapor içinde de bir sql bağlantısı mevcut ve ordaki bağlantı üzerinden bilgiyi alıp rapora basıyor. Ayrıca gönderilen bilginin de, rapor içinden bağlantısının kurulması gerekiyor. Buna dair kodu, yanılmıyorsam yorumlardan birinde eklemiştim.

Son olarak tavsiyem, eğer fastreport'un eski versiyonunu kullanıyorsan, rapor.Show() işlemi yerine, if (rapor.Prepare()){ } bloğu içinde rapor.ShowPrepared() methodunu kullanmandır. Yeni versiyonlarda bu Prepare methodunu kullanma mecburiyeti yok bildiğim kadarıyla.
erhan çakıcı 5/15/2017 12:14 AM
selam aleykum kardeşim bi yerde takıldım çıkamıyorum yardımcı olabilirmisin.

try
{
Report rapor = new Report();
DataTable et = new DataTable();
if (baglanti.durum == false)
{
if (baglanti.bag.State == ConnectionState.Closed)
baglanti.bag.Open();
SqlDataAdapter adp = new SqlDataAdapter("select * from servisform where servisno ='SRV000000005'", baglanti.bag);
rapor.Load("C:\\DEPORAPOR\\bb.frx");
adp.Fill(et);
rapor.RegisterData(et , "e");
rapor.GetDataSource("e").Enabled = true;
rapor.Prepare();
rapor.Show();
}
}
catch { }
finally
{ baglanti.bag.Close(); }

böyle bir kod bloğu var burada servisnosu svr00000005 olan yeri göstermek istiyorum fakat svr0000001 olanın verileri geliyo nedendir
Bilal AFŞAR 1/26/2017 5:10 PM
Yusuf Bey tekrar merhaba,

Daha evvelden isminizi hatırladığımı söyleyebilirim :)

Sualinize dönersek;

Güncelleme sistemi için, çoğu internet tarayıcıda karşılaştığım mantığı tavsiye ederim. Şöyle ki; (ilk aklıma gelen mozilla firefox'tur) bu tarayıcılarda program çalıştığında arka planda güncelleme işlemi için yazılmış olan ayrı bir exe dosyası devreye girer ve sürüm numarasını, güncelleme kontrolü için ayarlanan adrese göndererek, gelen bilgiye göre 'güncelleme mevcut' ya da 'güncelleme mevcut değil' bilgisini ekrana sunar.

Sonrasında da güncelleme mevcut ise dosyayı internetten çeker, bu dosyanın yüklendiği bilgisini kaydeder ve program yeniden başlatılınca ana ekrana geçmek yerine varolduğuna dair bilgi bulunan bu dosyayı çalıştırarak güncellemeyi yapar.

Eğer, güncelleme işlemini yapan exe dosyasının kendisini de güncellemeniz gerekecekse, aynı mantıkla, ama bu sefer ana program üzerinden güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Tabii, burada ana programın kendisi güncellenmeyeceği için, programı yeniden başlatmanız gerekmeyebilir.

Diğer bir detay olarak şunu da söylemem gerek:
Eğer, program güncellemesinin, standart kurulum yerine doğrudan otomatik kurulum olarak gerçekleşmesini istiyorsanız, kurulum programına komut gönderirken gerekli parametreyi girebilirsiniz. Çoğunlukla bu /s (silence) parametresidir.

Ancak kurulum programı üzerinde bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, ya ilgili dökümanları incelemeniz ya da başka bir program bularak onun üzerinden ayarlama yapmanız gerekecektir.

'Best setup installer' diye arayarak çeşitli programlara ve yorumlara ulaşmanız mümkün. Ben geçmişte, InnoSetup kullanmış ve memnun kalmıştım. İncelemenizi tavsiye edebilirim.
Yusuf Karagülle 1/26/2017 10:44 AM
Merhaba İyi Günler Hocam Daha Önceden Sizinle FastReport İle İlgili Konuşmuştuk Şimdi Size Farklı Bir Alanda Bir Soru Sormak İstiyorum Sorum Şu Şimdi Benim Bir Programım Var ve Bu Programı Kişilerin Bilgisayarına Kurdum Düzenleme ve Değişiklik Yaptığım Zaman Gidip Sıfırdan Kurmam Gerekiyor Benim Yapmak İstediğim Şey Güncelleme sistemini Eklemek İstiyorum Acaba Nasıl Yapabilirim Ben Bir Şeyler Yapmaya Çalıştım Ama Tam İstediğim Gibi Olmadı

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Tavsiye
Bağlantılar