Lise yıllarında eğitimini aldığı muhasebeden sonra bir tevâfuk eseri olarak; üniversitede, ilgi duyduğu bilgisayar programcılığı bölümünde okumaya başladı. Zaman içerisinde programcılığa karşı olan şevkinin artması ve yeni teknolojilerin kendisini heyecanlandırmasından dolayı, mesleki mânâda işinde ilerlemeye karar verdi. Yaptığı bazı çalışmalar sayesinde de yeni ufuklar elde etti ve başka afaka doğru yol almaya başladı.

Askerlik sonrasında da mesleğine kaldığı yerden devam etti. Şu an serbest olarak çalışmaya devam etmektedir :)

Etiketler : Etiket Yok
Kategoriler : Kategorilenmemiş
Yorumlar : 8 Yorum Yorum Yaz

Yorumlar

Bilal AFŞAR 10/15/2019 7:16 PM
Merhaba Levent Bey,

Düşündüğünüz tarzda bir kullanım senaryosu ile karşılaşmadım henüz. Ancak yine de birden fazla yolla bunun yapılabileceğini tahmin ediyorum. Şöyle ki;

Toplamda 10 sütununuzun olduğunu ve ya 5 sütun ya da 10 sütun yazdırmayı düşündüğünüzü varsayalım. İki tane page nesnesi ekleyip, ayrı ayrı tasarımlar yapabilirsiniz. Hangi sayfanın görüneceğini ise, StartReport event'i içerisinde belirleyebilirsiniz. Burda görünmeyecek olan sayfayı gizlemeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim çözüm, sütunları yanyana dizecekseniz geçerlidir. Alt alta koymayı düşünüyorsanız, Hepsini yerleştirip, nesneleri AutoSize özelliğini true yaparak, boşlukları yok etmeyi deneyebilirsiniz. Sayfanın AutoGrow özelliğini kullanarak alttaki kısımların da boşluk oluşmadan devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak bu anlattıklarımı daha evvel denemediğimi de tekrar hatırlatmalıyım. Ayrıca bahsettiğim AutoSize ve AutoGrow özelliğinin ismini ya da varlığını karıştırıyor olabilirim. Bir süredir bakamadığım için, aklımda kalan haliyle yazdım mecburen...
Levent ALBAYRAK 10/15/2019 6:39 PM
Merhaba
Fast Report kullanarak rapor hazırlıyorum. Fakat raporlarımdaki sütun sayıları sabit değil. Nasıl tasarım yapabilirim?
Bilal AFŞAR 3/19/2018 1:11 PM
@shaib

Merhaba,

Yapmaya çalıştığınız işe dair, örnek bir kod gönderirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
shaib 3/14/2018 2:04 PM
merhaba bilal bey Bilal bey vb.net">vb.net de datagride secili satirlari bir turlu fastreporta gonderemedim sizin yazdiginiz orenekle yapamiyorum bir zahmet yardimci ola bilirmisini vb.net">vb.net ile
Bilal AFŞAR 5/15/2017 12:28 AM
Aleyküm Selam,

Tek başına, gönderdiğin kod üzerinden bir şey söylemek pek mümkün değil gibi. Ancak, muhtemel hatanın rapordan kaynaklandığını tahmin ediyorum.

Büyük ihtimalle, bb.frx isimli rapor içinde de bir sql bağlantısı mevcut ve ordaki bağlantı üzerinden bilgiyi alıp rapora basıyor. Ayrıca gönderilen bilginin de, rapor içinden bağlantısının kurulması gerekiyor. Buna dair kodu, yanılmıyorsam yorumlardan birinde eklemiştim.

Son olarak tavsiyem, eğer fastreport'un eski versiyonunu kullanıyorsan, rapor.Show() işlemi yerine, if (rapor.Prepare()){ } bloğu içinde rapor.ShowPrepared() methodunu kullanmandır. Yeni versiyonlarda bu Prepare methodunu kullanma mecburiyeti yok bildiğim kadarıyla.
erhan çakıcı 5/15/2017 12:14 AM
selam aleykum kardeşim bi yerde takıldım çıkamıyorum yardımcı olabilirmisin.

try
{
Report rapor = new Report();
DataTable et = new DataTable();
if (baglanti.durum == false)
{
if (baglanti.bag.State == ConnectionState.Closed)
baglanti.bag.Open();
SqlDataAdapter adp = new SqlDataAdapter("select * from servisform where servisno ='SRV000000005'", baglanti.bag);
rapor.Load("C:\\DEPORAPOR\\bb.frx");
adp.Fill(et);
rapor.RegisterData(et , "e");
rapor.GetDataSource("e").Enabled = true;
rapor.Prepare();
rapor.Show();
}
}
catch { }
finally
{ baglanti.bag.Close(); }

böyle bir kod bloğu var burada servisnosu svr00000005 olan yeri göstermek istiyorum fakat svr0000001 olanın verileri geliyo nedendir
Bilal AFŞAR 1/26/2017 5:10 PM
Yusuf Bey tekrar merhaba,

Daha evvelden isminizi hatırladığımı söyleyebilirim :)

Sualinize dönersek;

Güncelleme sistemi için, çoğu internet tarayıcıda karşılaştığım mantığı tavsiye ederim. Şöyle ki; (ilk aklıma gelen mozilla firefox'tur) bu tarayıcılarda program çalıştığında arka planda güncelleme işlemi için yazılmış olan ayrı bir exe dosyası devreye girer ve sürüm numarasını, güncelleme kontrolü için ayarlanan adrese göndererek, gelen bilgiye göre 'güncelleme mevcut' ya da 'güncelleme mevcut değil' bilgisini ekrana sunar.

Sonrasında da güncelleme mevcut ise dosyayı internetten çeker, bu dosyanın yüklendiği bilgisini kaydeder ve program yeniden başlatılınca ana ekrana geçmek yerine varolduğuna dair bilgi bulunan bu dosyayı çalıştırarak güncellemeyi yapar.

Eğer, güncelleme işlemini yapan exe dosyasının kendisini de güncellemeniz gerekecekse, aynı mantıkla, ama bu sefer ana program üzerinden güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Tabii, burada ana programın kendisi güncellenmeyeceği için, programı yeniden başlatmanız gerekmeyebilir.

Diğer bir detay olarak şunu da söylemem gerek:
Eğer, program güncellemesinin, standart kurulum yerine doğrudan otomatik kurulum olarak gerçekleşmesini istiyorsanız, kurulum programına komut gönderirken gerekli parametreyi girebilirsiniz. Çoğunlukla bu /s (silence) parametresidir.

Ancak kurulum programı üzerinde bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, ya ilgili dökümanları incelemeniz ya da başka bir program bularak onun üzerinden ayarlama yapmanız gerekecektir.

'Best setup installer' diye arayarak çeşitli programlara ve yorumlara ulaşmanız mümkün. Ben geçmişte, InnoSetup kullanmış ve memnun kalmıştım. İncelemenizi tavsiye edebilirim.
Yusuf Karagülle 1/26/2017 10:44 AM
Merhaba İyi Günler Hocam Daha Önceden Sizinle FastReport İle İlgili Konuşmuştuk Şimdi Size Farklı Bir Alanda Bir Soru Sormak İstiyorum Sorum Şu Şimdi Benim Bir Programım Var ve Bu Programı Kişilerin Bilgisayarına Kurdum Düzenleme ve Değişiklik Yaptığım Zaman Gidip Sıfırdan Kurmam Gerekiyor Benim Yapmak İstediğim Şey Güncelleme sistemini Eklemek İstiyorum Acaba Nasıl Yapabilirim Ben Bir Şeyler Yapmaya Çalıştım Ama Tam İstediğim Gibi Olmadı

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Tavsiye
Bağlantılar