Visual Studio üzerinde ASP.NET ve JS ile geliştirme yapanların en büyük dertlerinden biri de - bende de olduğu gibi :) - muhtemelen JavaScript IntelliSense -kod tamamlama- özelliğinin tam manasıyla doğru çalışmamasıdır. Visual Studio, müstakill js dosyası içinde önceden yazılan js tabanlı kodları IntelliSense listesine eklemekte ancak diğer müstakill js dosyalarındaki kodlara erişimi mümkün kılmamaktadır.


Bu problemi gidermek için yapılması gereken, js dosyası içerisine şu kodları eklemektir:
/// <reference path="dosya yolu" />

Misalen her iki js dosyasının aynı dizinde yer aldığını farzedersek ilk js dosyası içine

/// <reference path="DigerJSDosyasi.js" />

şeklinde kodumuzu ekleyerek js dosyaları arasında IntelliSense desteğini sağlamış olabiliriz.

Bunun yanısıra eğer dosyamız başka bir dizinde yer alıyorsa adresin önüne / işareti koyarak, kök dizin üzerinden adres tanımlaması yapabiliriz:

/// <reference path="/scripts/DigerJSDosyasi.js" />


Bunlardan farklı olarak, VS 2012 üzerinde çalışıyorsak, bir web sayfasına <script src=""></script> etiketi ile eklediğimiz js dosyalarına erişim için ayrıca kod içinde böyle bir tanımlama yapmaya gerek yoktur. Web sayfası içinde <script></script> arasına yazdığımız kodlar için, url vererek eklediğimiz js dosyaları doğrudan IntelliSense listesinde kullanılabilir olacaktır.

Ayrıca VS 2012 içinde, açtığımız her projede JS kütüphanelerinin otomatik olarak eklenmesi ve IntelliSense listesinde görüntülenmesi, talep edilebilecek bir durumdur. Ancak JS kütüphaneleri sürekli geliştiği-değiştiği ve neticesinde yeni sürümler ortaya çıktığı için, kendi adıma bunu gereksiz buluyorum. Yine de bu konuda bilgi almak isteyenler JavaScript / jQuery IntelliSense in Visual Studio 2012 başlıklı makaleye ya da daha da fazla detay için; MSDN kütüphanesindeki JavaScript IntelliSense başlıklı diğer bir makaleye bakabilirler.

Uzun bir zaman aradan sonra yazdığım bu yazının da sonuna geldik. Tekrar görüşmek üzere... :)

Yorumlar

Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Tavsiye
Bağlantılar